Etykiety na żywność
Etykiety żywnościowe dostarczają niezbędnych informacji odnośnie wartości odżywczych, składu, wagi produktu, warunków przechowywania, data przydatności do spożycia, kodu kreskowego; pozwalają również na identyfikację danego produktu oraz pełnią funkcję ozdobną.
Materiały z których wykonywane są etykiety są bezpieczne dla konsumentów, ponieważ ich produkcja jest zgodna z normami unijnymi dotyczącymi znakowania i etykietowania żywności. Etykiety dla tej branży wykonywane są z papierów przyjaznych dla środowiska oraz przeźroczystych i białych foli. Kontakt etykiety z żywnością może być bezpośredni lub pośredni (niebezpośredni, przez opakowanie).
Etykiety na żywność muszą również wykazać się znakomitą wydajnością w wymagających warunkach: na zimnych, wilgotnych i tłustych powierzchniach, a nawet w temperaturze głębokiego mrożenia. Etykiety mogą nie posiadać kleju lub zawierać klej atestowany. Bardzo często etykietuje się za pomocą etykiet z folii PP i PE bez użycia kleju.
W branży spożywczej etykiety są umieszczane na różnych powierzchniach, takich jak szkło, miękkie i twarde tworzywa sztuczne, materiały włókniste (papier i tektura) oraz metale.
Zastosowanie produktów etykietowych dla branży spożywczej:
najczęściej bezpośrednio etykietowane są warzywa i owoce oraz mięso i niektóre wędliny;
do etykietowania warzyw i owoców stosowane są specjalne do tego celu trwałe kleje hot-melt na bazie kauczuku, kleje akrylowe i bardzo cienki wierzchni materiał z folii lub papieru;
kształtowania wizerunku marki;
wydruku informacji zmiennych w wagoetykieciarkach
produkcji oznaczeń cenowych w handlu detalicznym;
promocji produktów z wykorzystaniem odklejanych kuponów, broszurek z przepisami i innych dodatków mających na celu zwiększenie sprzedaży;
zwiększenia bezpieczeństwa produktów dzięki etykietom ujawniającym próby naruszenia;
do etykietowania żywności
dla szybkiego oznakowania numeru partii, serii oraz innych danych potrzebnych w procesach produkcji