Etykiety dla Metalurgii i Hutnictwa

Metalurgia i hutnictwo wymaga znakowania specjalistycznego etykietowania. Na każdym etapie produkcji metalurgii i hutnictwa zachodzi potrzeba oznaczenia produktów w skrajnie wysokich temperaturach. Takie oznaczenia powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne, środki chemiczne i wilgoć oraz posiadać gwarancję wytrwałości w warunkach przechowywania.

Specjalistyczne etykiety samoprzylepne aplikowane na zimno zawierają informacje o numerze partii, kodzie kreskowym naklejane są bezpośrednio na powierzchnię wyrobu schłodzoną do temperatury 200-250°C. Potem mogą być poddawane dalszej obróbce termicznej. Etykiety te odporne są na temperatury do 650° C, promieniowanie UV, chemikalia. Dzięki specjalnym klejom etykiety mogą być aplikowane zarówno na zakrzywione jak i płaskie powierzchnie.

Specjalistyczne etykiety samoprzylepne aplikowane na gorąco stosuje się w zakładach produkcyjnych, gdzie wymagane jest oznaczenie wyrobu zaraz po wyjściu z procesu produkcyjnego. Do takiego systemu oznakowania stosuję się wysokotemperaturowe etykiety bez klejowe. Taka aplikacja odbywa się w temperaturze od 300°C-600°C, a także 800°C-1000°C.

Niektóre folie samoprzylepne mogą być aplikowane w temperaturze pokojowej i potem wystawiane na temperaturę 650°C. Folie „bezklejowe” mogą być aplikowane w temperaturze pomiędzy 300°C a 600°C, a później chłodzone lub aplikowane w temperaturze pomiędzy 300°C a 600°C potem jest chłodzenie i ponowne ogrzanie do 600 °C – 700 °C przez ok. 7 godzin. Najbardziej odporna jest folia, której aplikacja odbywa się w temperaturze pomiędzy 800°C a 1000°C, później następuje chłodzenie – może trwać 2-3 dni.

Zastosowanie etykiet dla metalurgi i hutnictwa:

  • blachy

  • walce

  • szyny

  • cowniki

  • teowniki

  • matryce